↑ Powrót do Aktywność

DROZD

Uwaga! Rozpoczyna swoją działalność DROZD!

1. Co to jest DROZD?
Drozd to projekt, który zainicjowali uczniowie naszej szkoły: Dominika Żywicka i Jakub Behring. Nazwa powstała od pierwszych liter słów:
D – Dzielni
R – Radośni
O – Obywatele
Z – Zielonego
D- Dachu

2. Skąd się wziął DROZD?
Dominika i Kuba w marcu wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Praca Organiczna 2.0. Zgodnie z nazwą konkurs ma propagować hasło pracy organicznej (znanej już w pozytywizmie), ale na miarę XXI. Uczestnicy konkursu musieli się wykazać znajomością założeń pracy organicznej, lektur takich jak „Lalka” i „Siłaczka” a także historii Zakładów Kórnickich i jej Patrona Władysława Zamoyskiego. Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni i wygrali etap wojewódzki konkursu. W dniach 14-15 czerwca br. będą reprezentować nasze województwo pomorskie w finałach ogólnopolskich. Na tym etapie muszą zaprezentować projekt propagujący założenia konkursu. DROZD to właśnie ów projekt.

3 Czym jest DROZD?
Drozd to projekt społeczny propagujący różnorodne działania a przede wszystkim wspólny kodeks wartości i postępowania.
Oto on:
1. Rozglądaj się wokół.
2. Patrz nie tylko w gwiazdy, ale także pod nogi.
3. Zauważaj tych, którzy potrzebują Twojej pomocy.
4. Nie myśl tylko o sobie, myśl o innych.
5. Ucz się! Robisz to dla siebie i dla ojczyzny. Mądry Polak to szanowany Polak.
6. Dbaj o czystość i porządek w swoim domu, mieście, w swoim kraju.
7. Czytaj!
8. Bądź otwarty na nowe technologie.
9. Rozmawiaj, dyskutuj, spieraj się.
10. Ciesz się życiem.
Poprzez nasz projekt chcemy obalić stereotyp młodego człowieka, który reprezentuje tzw. pokolenie NIC, bo nic nam się nie chce, nic nie robimy, nie czytamy i nic nie wiemy. To nieprawda i drozdowicze będą to udowadniać każdego dnia.

4. Dotychczasowe działania DROZDA:
-Zorganizowanie debaty:  Wraz z Panią Profesor Hanną Ziółkowską Kuba i Dominika zorganizowali debatę propagującą założenia pracy organicznej 2.0. Uczniowie poznali założenia konkursu, historię i działalność zakładów Kórnickich i ich patrona Władysława Zamoyskiego. Następnie przystąpili do przystąpienia własnych projektów. Pomysły były bardzo ciekawe, na przykład pomoc seniorom w myciu szyb lub przynoszeniu zakupów, czy projekt „Wieszak”,  który umożliwiał dzielenie się i wymianę ubrań.
-Stworzenie Kodeksu Organicznika.

-Wykonanie torebek z wojskowych pałatek. W tym celu zwróciliśmy się z prośbą do 49 Bazy Lotniczej stacjonującej w Pruszczu Gdańskim o bezpłatne przekazanie nam pałatek,  z których Dominika i Kuba przy pomocy pani ze stowarzyszenia „Solidarni” uszyli świetne, wytrzymałe torby ekologiczne. Następnie torby zostały ozdobione napisami propagującymi działalność DROZDA.
5. Plany na przyszłość:

-Ogłoszenie konkursu na znak graficzny projektu Drozd 2.0 i wykonanie maskotki Drozdowicza Organicznika.
-Ozdobienie koszulek dla wszystkich uczniów naszej szkoły napisami i znakami graficznymi wymyślonymi przez Drozdowiczów.
-Aktywne uczestnictwo i inicjowanie działań na rzecz propagowania hasła Praca Organiczna  2.0.

6. Jak się z nami skontaktować?

Jeśli chcesz zostać Drozdowiczem Organicznikiem i masz głowę pełną pomysłów

skontaktuj się w szkole z Panią Profesor Ziółkowską.